Konstgräsplanen blir inte klar till helgen

Det onormalt mycket regnande har lett till att planen inte blir klar till helgen 14-15/8. Konsekvensen är att Birkabollen 11-manna måste ställas in vilket är  mycket tråkigt för arrangerande lag och de lag som skulle komma och spela. För att inte tala om det inkomstbortfall lagen får. 

Det finns stora problem med dräneringen uppe vid dagis som har lett till att vatten strömmar ner på konstgräsplanen. Avrinningen hinner inte med.

På bilden nedan ser du hur det såg ut idag 8/8 efter den kraftiga skur som kom på förmiddagen.

 

Planen är inskuren och vissa linjer är på plats.  Det återstår många linjer samt ifyllnad av sand och plastkulor. Det finns ingen chans att hinna till helgen. Om det inte regnar varje dag kommande vecka så kommer planen vara klar till nästa helg.

Vi hade även haft svårt att spela på gräsplanen i helgen som nu är helt vattensjuk. 

 

Nu får det sluta att regna.

Comments

Be the first to make a comment!

More news

Sportxtra
Mäklarringen
ICA Skå
Konsum Färingsö
Skå IK på Facebook
Stöd Skå IK
Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more